Infineon SPP20N60C2 technical specifications.
| Package/Case | TO-261-4 |
| Continuous Drain Current (ID) | 350mA |
| Current Rating | 20A |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 240V |
| Input Capacitance | 108pF |
| Max Power Dissipation | 1.8W |
| Mount | Surface Mount |
| Packaging | Tape and Reel |
| Rds On Max | 6R |
| RoHS Compliant | No |
| Series | SIPMOS® |
| DC Rated Voltage | 650V |