Infineon TLE42744DV33ATMA1 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-252-3 |
| Dropout Voltage | 250mV |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Input Voltage | 40V |
| Min Input Voltage | 4.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 400mA |
| Min Output Voltage | 3.3V |
| Max Supply Current | 30mA |
| Max Supply Voltage | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Configuration | Positive |
| Output Current | 400mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 60dB |
| Quiescent Current | 100A |