Infineon TLE42744GSV33HUMA1 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-261-4 |
| Min Current Limit | 400mA |
| Max Input Voltage | 40V |
| Min Input Voltage | 4.7V |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Current | 400mA |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3V |