The TLE42744GV33ATMA1 is a 3.3V linear voltage regulator with an output current of 400mA. It operates within a temperature range of -40°C to 150°C and has a dropout voltage of 250mV. The device is packaged in a TO-263-3 surface mount package and is compliant with AEC-Q100. It is available in a quantity of 1000 units per reel, packaged in cut tape.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Infineon TLE42744GV33ATMA1 technical specifications.
| Accuracy | 2% |
| Package/Case | TO-263-3 |
| Dropout Voltage | 250mV |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Contains Lead |
| Min Current Limit | 400mA |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 3.3V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400mA |
| Output Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 1000 |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 100A |