Infineon TLE4284DV15ATMA1 technical specifications.
| Accuracy | 3% |
| Package/Case | TO-252-3 |
| Dropout Voltage | 1.3V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Contains Lead |
| Min Current Limit | 1A |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 40V |
| Mount | Surface Mount |
| Nominal Output Voltage | 1.5V |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1A |
| Output Voltage | 1.5V |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 800A |