The TLE8458GV33XUMA2 is an 8-channel linear voltage regulator from Infineon, featuring a nominal output voltage of 3.3V and a maximum output current of 50mA. It operates within a temperature range of -40°C to 150°C and has a maximum dropout voltage of 0.5V. The device is available in an 8-pin SOP package.