The 10AX115N2F40E2SG is a 40x40mm 1517-pin flip-chip ball grid array (FBGA) field-programmable gate array (FPGA) from Intel. It operates over a temperature range of 0 to 100 degrees Celsius. The FPGA has 600 outputs and 600 inputs, and it is supplied with a nominal voltage of 0.9V, a minimum voltage of 0.87V, and a maximum voltage of 0.93V. The package is 40mm wide and 40mm long, and it is compliant with ROHS regulations.