The Intel 5AGXMA5G4F35C5G is a COMMERCIAL EXTENDED FPGA with 1152 terminals, 544 outputs, and 544 inputs. It operates within a temperature range of 0 to 85 degrees Celsius. The device is supplied with a nominal voltage of 1.1V, with a minimum and maximum voltage of 1.07V and 1.13V, respectively. The FPGA is packaged in a 35mm x 35mm FBGA-1152 package with terminals positioned on the bottom.