The Cyclone V SE Field Programmable Gate Array is a high-performance FPGA with 85000 logic elements and a maximum operating frequency of 800MHz. It is packaged in a ROHS compliant, UBGA-672 package and is suitable for use in a variety of applications. The FPGA operates over a temperature range of -40°C to 100°C and is supplied with a voltage of 1.13V. It features 145 I/Os and 32075 logic blocks, with a memory size of 4556800b and 4450Kb. The Cyclone V SE is RoHS compliant and available in a tray packaging quantity of 60.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Max Frequency | 800MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Memory Size | 4450Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of I/Os | 145 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32075 |
| Number of Logic Elements/Cells | 85000 |
| Operating Supply Voltage | 1.13V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 4556800b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Cyclone® V SE |
| Speed Grade | 7 |
| RoHS | Compliant |