PC Card interface controller implements an ExCA-compatible ISA bus to PCMCIA 2.0 and JEIDA 4.1 interface for notebook systems. Each controller supports two 68-pin standard PC Card sockets, with each socket usable for memory or I/O PC Cards. The device supports 8-bit or 16-bit external system buses, address mapping for PC Card memory, I/O address windowing, and selectable interrupt steering. Power-management functions include individual socket power control and insertion or removal capability. The controller operates over a 0 °C to 70 °C commercial temperature range and is supplied in a 160-pin JEDEC QFP package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel 82365SL datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Interface type | PC Card Interface Controller |
| PC Card standard | PCMCIA 2.0 / JEIDA 4.1 |
| External system bus width | 8 or 16bit |
| Supported PC Card sockets | 2sockets |
| PC Card socket connector | 68pin |
| Cascadable socket support | Up to 8sockets |
| Package pin count | 160pin |
| Package type | JEDEC QFP |
| Operating supply voltage | 4.5 to 5.5V |
| System clock | 8.33MHz |
| Operating temperature | 0 to 70°C |
| Supply current | 45 maxmA |
| Suspend-mode supply current | 100 maxµA |
| High-level input voltage | 2.0 minV |
| Low-level input voltage | 0.8 maxV |
| High-level output voltage | 2.4 minV |
| Low-level output voltage | 0.4 maxV |
| Input leakage current | ±10 maxµA |
| Input capacitance | 10 maxpF |
Download the complete datasheet for Intel 82365SL to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Intel 82365SL
Technical guide for interfacing Freescale MC68EC020 and 683XX processors with ISA-based PCMCIA host controllers like the 82365SL using PLD-based logic and byte lane swapping.