Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel AU80586GE025DSLB73 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | FCBGA |
| Data Bus Width | 32b |
| Frequency | 1.6GHz |
| Interface | USB, PCI |
| Max Frequency | 1.6GHz |
| Max Operating Temperature | 90°C |
| Memory Size | 512KB |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.5V |
| Min Supply Voltage | 1V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Bits | 32 |
| Number of Cores | 1 |
| Operating Supply Voltage | 1.16V |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Series | N270 |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Intel AU80586GE025DSLB73 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.