
64-bit RISC microprocessor featuring a 45nm process technology and a maximum speed of 2660 MHz. This quad-core processor offers a 478-pin Plastic Pin Grid Array (PGA) package with through-hole mounting and a 1.27mm pin pitch. It operates at a maximum supply voltage of 1.175V and a maximum temperature of 100°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel AW80581GH051003SLB5G datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | PGA |
| Package/Case | PGA |
| Package Description | Plastic Pin Grid Array |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 478 |
| PCB | 478 |
| Package Length (mm) | 35 |
| Package Width (mm) | 35 |
| Pin Pitch (mm) | 1.27 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Family Name | Core™ 2 Quad Processor Q9100 |
| Data Bus Width | 64bit |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Maximum Speed | 2660MHz |
| Process Technology | 45nm |
| Number of CPU Cores | 4 |
| CAN | 0 |
| UART | 0 |
| USART | 0 |
| I2C | 0 |
| SPI | 0 |
| USB | 0 |
| Ethernet | 0 |
| I2S | 0 |
| Max Operating Supply Voltage | 1.175V |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Multiply Accumulate | No |
| Cage Code | 4BA62 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8542310001 |
| Schedule B | 8542310000 |
| ECCN | 3A991.a.1 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2002/95/EC |
Download the complete datasheet for Intel AW80581GH051003SLB5G to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.