
The Intel i3-330E is a 2-core microprocessor with a maximum operating temperature of 105°C. It features a 64-bit data bus width and operates at a maximum frequency of 2.13GHz. The device is packaged in a FCBGA package and is available in a tray packaging format. It is a DDR3 type memory with a memory size of 8GB.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FCBGA |
| Data Bus Width | 64b |
| Max Frequency | 2.13GHz |
| Max Operating Temperature | 105°C |
| Memory Size | 8GB |
| Memory Type | DDR3 |
| Number of Cores | 2 |
| Packaging | Tray |
| Series | i3-330E |
| RoHS | Compliant |
