
The Arria GX FPGA features a maximum frequency of 622.08MHz and a data rate of 600Mbps. It operates within a supply voltage range of 1.15V to 1.25V and consumes up to 300mA of operating current. The device is packaged in a FBGA-780 package and is suitable for surface mount applications. The Arria GX FPGA is compliant with RoHS regulations and is available in a tray packaging format.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 622.08MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1229184b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.25V |
| Min Supply Voltage | 1.15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 341 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1079 |
| Number of Logic Elements/Cells | 21580 |
| Number of Macrocells | 21580 |
| Number of Transceivers | 4 |
| Operating Supply Current | 300mA |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 1229184b |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Arria GX |
| RoHS | Compliant |
