
Field Programmable Gate Array, 50160 CLBs, 640MHz, PBGA484, 23 X 23 MM, 1 MM PITCH, LEAD FREE, FBGA-484
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 622.08MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Memory Size | 2475072b |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.25V |
| Min Supply Voltage | 1.15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 229 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2508 |
| Number of Logic Elements/Cells | 50160 |
| Number of Transceivers | 4 |
| Operating Supply Current | 500mA |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2475072b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Arria GX |
| RoHS | Compliant |
