
The Intel EP1AGX60CF484C6N is a Field Programmable Gate Array (FPGA) with a maximum data rate of 600Mbps and a maximum frequency of 622.08MHz. It operates within a supply voltage range of 1.15V to 1.25V and can withstand temperatures between 0°C and 85°C. The device features 2528640 bits of memory and 4 transceivers. It is available in a tray packaging with 60 units per package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 622.08MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 1.25V |
| Memory Size | 2528640b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 1.15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 229 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 3005 |
| Number of Logic Elements/Cells | 60100 |
| Number of Transceivers | 4 |
| Operating Supply Current | 500mA |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 2528640b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Arria GX |
| RoHS | Compliant |
