
The EP1AGX60EF1152C6N is a Field Programmable Gate Array (FPGA) from Intel with a memory size of 2528640 bits and operating voltage range of 1.15 to 1.25V. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of 0°C. The device is packaged in a 1152-pin FBGA package and is suitable for surface mount. It is compliant with RoHS regulations and has a maximum supply current of 500mA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 622.08MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.25V |
| Memory Size | 2528640b |
| Min Supply Voltage | 1.15V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 514 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 3005 |
| Number of Logic Elements/Cells | 60100 |
| Number of Macrocells | 60100 |
| Number of Transceivers | 12 |
| Operating Supply Current | 500mA |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 2528640b |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Arria GX |
| RoHS | Compliant |
