
The Cyclone FPGA from Intel is a high-performance field programmable gate array with 239616 bits of memory and 12060 logic elements. It operates within a supply voltage range of 1.425V to 1.575V and has a maximum operating temperature of 100°C. The device is packaged in a 96-IC tray and features 173 I/Os. It is compliant with RoHS regulations and is available in a PQFP package type.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 320.1MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Memory Size | 239616b |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Min Supply Voltage | 1.425V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 173 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1206 |
| Number of Logic Elements/Cells | 12060 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 96 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 239616b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Cyclone® |
| Speed Grade | 7 |
| RoHS | Compliant |
