
The EP1C4F400C6 is a Cyclone FPGA from Intel, featuring a maximum operating frequency of 405.2MHz and 78336b of RAM. It is packaged in a 21 X 21 MM, 1.00 MM PITCH, FBGA-400 and is rated for operation between 0°C and 85°C. The device is not RoHS compliant and contains lead, making it a non-lead-free product.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Frequency | 405.2MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 78336b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Min Supply Voltage | 1.425V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 301 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 400 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4000 |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 78336b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Cyclone® |
| RoHS | Not Compliant |
