
The Cyclone FPGA from Intel is a high-speed device with a maximum operating frequency of 250MHz and a maximum operating temperature of 85°C. It features 5980 logic elements and operates on a supply voltage of 1.5V. The device is packaged in a PQFP package and is surface mountable. It is compliant with RoHS regulations and is available in a tray packaging format with 24 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 405.2MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 250MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Memory Size | 92160b |
| Min Supply Voltage | 1.425V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 185 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 598 |
| Number of Logic Elements/Cells | 5980 |
| Number of Macrocells | 5980 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 92160b |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Cyclone |
| Speed Grade | 6 |
| Termination | SMD/SMT |
| RoHS | Compliant |
