
The EP1K30FI256-2 is a 200MHz FPGA from Intel with 24576b of RAM. It operates within a supply voltage range of 2.375V to 2.625V and consumes 5mA of current. The device is packaged in a FBGA package and is suitable for surface mount applications. The operating temperature range is from -40°C to 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Frequency | 200MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 80MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Memory Size | 24576b |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 119000 |
| Number of I/Os | 171 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 216 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 90 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 24576b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | ACEX-1K® |
| Speed Grade | 2 |
| RoHS | Not CompliantNo |
