
The EP1K30TC144-2 is a TQFP-144 FPGA from Intel's ACEX-1K series, operating at frequencies up to 200MHz. It has a memory size of 24576 bits and 1728 logic elements/cells. The device is available in a TQFP-144 package, mounted on a surface mount, and is not RoHS compliant. It can operate within a temperature range of 0-70°C and consumes 5mA of operating supply current at a voltage of 2.5V.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TQFP |
| Frequency | 200MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 80MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Memory Size | 24576b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 119000 |
| Number of I/Os | 102 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 216 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 24576b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | ACEX-1K® |
| Speed Grade | 2 |
| RoHS | Not Compliant |
