
Programmable Logic Device (PLD) featuring 119,000 gates and 1728 logic elements. This CMOS device operates at a maximum frequency of 200MHz with a 0.6ns propagation delay. It offers 102 I/Os and 24576 bits of RAM, housed in a TQFP-144 surface-mount package. Operating supply voltage ranges from 2.375V to 2.625V, with a typical operating current of 5mA. The device supports an operating temperature range of 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | TQFP |
| Frequency | 200MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 200MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Memory Size | 24576b |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 1728 |
| Number of Gates | 119000 |
| Number of I/Os | 102 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 216 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1728 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 24576b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | ACEX-1K® |
| Speed Grade | 3 |
| RoHS | Not CompliantNo |
