
The ACEX-1K FPGA is a high-performance device with a maximum frequency of 180MHz and a maximum operating temperature of 70°C. It is packaged in a PQFP package and is designed for surface mount applications. The device operates on a supply voltage of 2.5V with a current consumption of 5mA. It is compliant with RoHS regulations and is available in a tray packaging with 24 units per package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 250MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 180MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Memory Size | 40960b |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 199000 |
| Number of I/Os | 147 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 360 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2880 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 40960b |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | ACEX-1K® |
| Speed Grade | 1 |
| RoHS | Compliant |
