
The Stratix FPGA is a high-density field programmable gate array with 57 logic blocks and 79040 logic elements. It operates within a supply voltage range of 1.425 to 1.575V and has a maximum operating temperature of 85°C. The device features 683 programmable I/Os and is available in a 40x40mm BGA-956 package. The Stratix FPGA is not RoHS compliant and contains lead, making it a non-lead-free device.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FCBGA |
| Frequency | 450.05MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 100MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 7425520b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Min Supply Voltage | 1.425V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Circuits | 57 |
| Number of Elements | 79040 |
| Number of I/Os | 683 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 7904 |
| Number of Logic Elements/Cells | 79040 |
| Number of Programmable I/O | 683 |
| Operating Supply Current | 277mA |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 21 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 7427520b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® |
| RoHS | Not Compliant |
