
The Stratix GX FPGA is a high-speed device with a maximum operating frequency of 650MHz and a maximum operating temperature of 85°C. It has 25660 logic elements, 16 transceivers, and supports an operating supply voltage of 1.5V. The device is packaged in a 33x33mm FBGA-1020 package and is not radiation hardened. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 3.1875Gbps |
| Frequency | 5GHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 650MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1944576b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.575V |
| Min Supply Voltage | 1.425V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 607 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2566 |
| Number of Logic Elements/Cells | 25660 |
| Number of Transceivers | 16 |
| Operating Supply Voltage | 1.5V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 1944576b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® GX |
| RoHS | Not CompliantNo |
