The EP20K100EQC240-3 is a 250MHz FPGA from Intel, packaged in a PQFP-240. It features 53248 bits of memory and 416 logic elements. The device is rated for operation between 0°C and 85°C, with a maximum supply voltage of 1.89V and a minimum supply voltage of 1.71V. It is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 250MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 53248b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.89V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 263000 |
| Number of I/Os | 183 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 416 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4160 |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 53248b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | APEX-20KE® |
| RoHS | Not Compliant |
