
The EP20K300EQC240-2 is a 240-pin PQFP microcontroller from Intel with a maximum operating frequency of 350MHz and a supply voltage of 1.8V. It has a memory size of 147456 bits and is suitable for surface mount applications. The device operates within a temperature range of 0°C to 85°C and is not RoHS compliant. It is part of the APEX-20KE series.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 350MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 170MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 147456b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 1.89V |
| Min Supply Voltage | 1.71V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 728000 |
| Number of I/Os | 152 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 1152 |
| Number of Logic Elements/Cells | 11520 |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 147456b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | APEX-20KE® |
| RoHS | Not Compliant |
