The STRATIX IV E FPGA is a high-performance device with 353600 logic elements and 14144 logic blocks. It operates at a maximum frequency of 600MHz and has a memory size of 22564Kb. The device is packaged in a 33 X 33 MM HBGA-780 package and is suitable for surface mount applications. The STRATIX IV E FPGA has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of 0°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | HBGA |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 22564Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 488 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 14144 |
| Number of Logic Elements/Cells | 353600 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 23105536b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | STRATIX® IV E |
| RoHS | Not Compliant |