The Stratix IV E FPGA is a high-performance device with 353600 logic elements and 14144 logic blocks. It operates within a temperature range of 0°C to 85°C and can be supplied with a voltage between 870mV and 930mV. The device is packaged in a 33 X 33 MM, lead-free HBGA-780 package and is available in trays of 24 units. It is RoHS compliant and suitable for surface mount applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | HBGA |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 930mV |
| Memory Size | 22564Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 870mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 488 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 14144 |
| Number of Logic Elements/Cells | 353600 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 23105536b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STRATIX® IV E |
| RoHS | Compliant |