
Field Programmable Gate Array, 212480 CLBs, 531200-Cell, CMOS, PBGA1760, FBGA-1760
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 27376Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 930mV |
| Min Supply Voltage | 870mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 1120 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 21248 |
| Number of Logic Elements/Cells | 531200 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 28033024b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | STRATIX® IV E |
| RoHS | Compliant |