The EP4SE530F43I4 is a high-performance Field Programmable Gate Array (FPGA) from Intel, featuring 531200 logic elements and a maximum operating frequency of 600MHz. It operates within a temperature range of -40°C to 100°C and is supplied at 900mV. The FPGA is packaged in a 1760-pin FCBGA and is available in a tray packaging format. Note that this device is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FCBGA |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Memory Size | 27376Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 1120 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 21248 |
| Number of Logic Elements/Cells | 531200 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 28033024b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | STRATIX® IV E |
| RoHS | Not Compliant |