
The EP4SE820H35C3 is a Field Programmable Gate Array (FPGA) from Intel, featuring 813,050 logic elements and 325,222 logic blocks. It operates at a maximum frequency of 600MHz and has 744 I/Os. The device is packaged in a 1152-ball HBGA and is rated for operation between 0°C and 85°C. The FPGA has a memory size of 33,294KB and a RAM size of 34,093,056 bytes.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | HBGA |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 33294Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 744 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32522 |
| Number of Logic Elements/Cells | 813050 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 34093056b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | STRATIX® IV E |
| RoHS | Not Compliant |