The Stratix IV GX FPGA is a high-speed device with a maximum operating frequency of 600MHz and data rate of 600Mbps. It is designed to operate within a temperature range of 0°C to 85°C and is mounted using surface mount technology. The FPGA is packaged in a 35 X 35 MM, FBGA-1152 package and is suitable for use in a variety of applications.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 372 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 4224 |
| Number of Logic Elements/Cells | 105600 |
| Number of Transceivers | 16 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 9793536b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not Compliant |
