
The Stratix IV GX FPGA from Intel features a maximum operating frequency of 600MHz and a data rate of 600Mbps. It has 744 I/Os and is packaged in a 1517-ball FBGA. The device operates within a temperature range of 0°C to 85°C and is powered by a supply voltage between 870mV and 930mV. The FPGA has a large number of logic elements, with 228,000 available for programming.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 17133Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 930mV |
| Min Supply Voltage | 870mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 744 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 9120 |
| Number of Logic Elements/Cells | 228000 |
| Number of Transceivers | 36 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 21 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 17544192b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not Compliant |