The EP4SGX290FH29C4 is a Field Programmable Gate Array (FPGA) from Intel, featuring 291200 logic elements and 16 transceivers. It operates at a maximum frequency of 600MHz and supports data rates of up to 600Mbps. The device is packaged in a 33 X 33 MM HBGA-780 package and is suitable for surface mount applications. It has a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of 0°C. The FPGA has a memory size of 17248Kb and a RAM size of 17661952b.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | HBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 17248Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 289 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 11648 |
| Number of Logic Elements/Cells | 291200 |
| Number of Transceivers | 16 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 17661952b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not Compliant |