The Stratix IV GX FPGA from Intel is a high-performance integrated circuit with a maximum operating frequency of 600MHz and 17248Kb of memory. It is packaged in a 1932-pin FBGA package and is suitable for surface mount. The device operates within a temperature range of 0°C to 85°C and is not RoHS compliant. It features 11648 logic blocks and 291200 logic elements/cells, with 48 transceivers and 920 I/Os.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 17248Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 930mV |
| Min Supply Voltage | 870mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 920 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 11648 |
| Number of Logic Elements/Cells | 291200 |
| Number of Transceivers | 48 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 12 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 17661952b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not Compliant |