
Field Programmable Gate Array, 14144 CLBs, 717MHz, 353600-Cell, CMOS, PBGA1152, 35 X 35 MM, FBGA-1152
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel EP4SGX360FF35C3 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 22564Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 564 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 14144 |
| Number of Logic Elements/Cells | 353600 |
| Number of Transceivers | 16 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 23105536b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Intel EP4SGX360FF35C3 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.