
The Stratix IV GX FPGA is a high-speed integrated circuit with a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It features 14144 logic blocks and 353600 logic elements/cells, with 880 I/Os and 36 transceivers. The device operates at a voltage of 900mV and has a data rate of 600Mbps and a maximum frequency of 600MHz. It is packaged in a lead-free FCBGA-1760 package and is compliant with RoHS regulations.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FCBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Memory Size | 22564Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 880 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 14144 |
| Number of Logic Elements/Cells | 353600 |
| Number of Transceivers | 36 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 23105536b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Compliant |