
The Stratix IV GX FPGA from Intel features a maximum operating temperature of 100°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates at a supply voltage of 900mV and has a data rate of 600Mbps. The device is packaged in a FCBGA-1760 package and is RoHS compliant. It has a large number of logic elements, with 531200 available for use in designs.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FCBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Memory Size | 27376Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 880 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 21248 |
| Number of Logic Elements/Cells | 531200 |
| Number of Transceivers | 36 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 3 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 28033024b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Compliant |