
The Stratix IV GX FPGA is a high-speed device with a maximum operating frequency of 600MHz. It has a memory size of 7370Kb and is packaged in a 29 X 29 MM FBGA-780 package. The device is designed for surface mount and has a maximum operating temperature of 85°C. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 930mV |
| Memory Size | 7370Kb |
| Min Supply Voltage | 870mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 372 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2904 |
| Number of Logic Elements/Cells | 72600 |
| Number of Transceivers | 8 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 36 |
| Packaging | Tray |
| Radiation Hardening | No |
| RAM Size | 7546880b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not CompliantNo |
