
The Stratix IV GX FPGA is a high-performance device with a maximum operating frequency of 600MHz and a data rate of 600Mbps. It features 7370Kb of RAM and is packaged in a 1152-pin FBGA. The device operates within a temperature range of 0°C to 85°C and is powered by a supply voltage of 870mV to 930mV. The Stratix IV GX FPGA is designed for surface mount applications and is available in trays of 24 units.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | FBGA |
| Data Rate | 600Mbps |
| Max Frequency | 600MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 7370Kb |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 930mV |
| Min Supply Voltage | 870mV |
| Mount | Surface Mount |
| Number of I/Os | 488 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 2904 |
| Number of Logic Elements/Cells | 72600 |
| Number of Transceivers | 24 |
| Operating Supply Voltage | 900mV |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 7564880b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | Stratix® IV GX |
| RoHS | Not Compliant |