
This 212Kb FLASH memory is packaged in a PLCC and is designed for operation at frequencies up to 16.7MHz. It can be powered by a supply voltage between 4.75V and 5.25V, with an operating supply current of 100uA at 5V. The memory is specified to operate over a temperature range of -40°C to 85°C. It is not radiation hardened and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel EPC1213LI20 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 16.7MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 6MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 212Kb |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 100uA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 588 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | EPC |
| Weight | 0.025468oz |
| RoHS | Not CompliantNo |
Download the complete datasheet for Intel EPC1213LI20 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
