
The EPC1441LC20N is an 8MHz FLASH/OTP/EPROM memory device from Intel, featuring 440Kb of memory and a maximum operating temperature of 70°C. It operates at a supply voltage of 5V and has an operating supply current of 30uA. The device is packaged in a PLCC package and is suitable for surface mount applications. It is compliant with RoHS regulations and has a lead-free construction.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 8MHz |
| Height | 3.81mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 8.97mm |
| Max Frequency | 8MHz |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Memory Size | 440Kb |
| Memory Type | FLASH, , OTP, EPROM |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 30uA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 588 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | EPC |
| Weight | 0.025468oz |
| Width | 8.97mm |
| RoHS | Compliant |
