The EPC1LI20 is a 1Mb FLASH memory device from Intel, packaged in a PLCC-20 format and rated for operation between -40°C and 85°C. It can supply current at 50uA while operating at 5V and has a maximum supply voltage of 5.25V. The device is designed for surface mount applications and is available in quantities of 588 per packaging unit.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PLCC |
| Frequency | 16.7MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Frequency | 8MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 1Mb |
| Memory Type | FLASH, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Current | 50uA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 588 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | No |
| Series | EPC |
| Weight | 0.025468oz |
| RoHS | Not CompliantNo |
