
The EPF10K100ARC240-2 is a field-programmable gate array (FPGA) from Intel, featuring 24576 bits of RAM and 4992 logic elements. It operates at a frequency of 142.86MHz and is powered by a 3.3V supply voltage. The device is packaged in a QFP-240 format and is suitable for surface mount applications. The operating temperature range is from 0°C to 70°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | QFP |
| Frequency | 142.86MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 24576b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 158000 |
| Number of I/Os | 189 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 624 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4992 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 24567b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FLEX-10KA® |
| Speed Grade | 2 |
| RoHS | Not Compliant |
