The EPF10K100EQC240-1X is a PQFP packaged FLEX-10KE microcontroller from Intel. It operates at a frequency of 333.33MHz and has a maximum operating temperature of 70°C. The device requires a minimum supply voltage of 2.375V and a maximum supply voltage of 2.625V. It has a memory size of 24576b and a RAM size of 49152b. The EPF10K100EQC240-1X is not RoHS compliant and contains lead.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 333.33MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Max Supply Voltage | 2.625V |
| Memory Size | 24576b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 257000 |
| Number of I/Os | 189 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 624 |
| Number of Logic Elements/Cells | 4992 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 49152b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FLEX-10KE® |
| RoHS | Not Compliant |
