
The Intel EPF10K20RI240-4N is a high-speed FPGA with a maximum operating temperature of 85°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates on a supply voltage of 5.5V with an operating supply current of 10mA. The device is packaged in a QFP package and is RoHS compliant. It features 63000 number of gates, 144 number of logic blocks, and 1152 number of logic elements/cells.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | QFP |
| Frequency | 125MHz |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 12288b |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 63000 |
| Number of I/Os | 189 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 144 |
| Number of Logic Elements/Cells | 1152 |
| Number of Macrocells | 1152 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 12288b |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | FLEX 10K |
| Speed Grade | 4 |
| RoHS | Compliant |
