
The EPF10K50VQC240-3 is a 125MHz FPGA from Intel, packaged in a PQFP with 24 units per tray. It operates within a temperature range of 0°C to 70°C and is powered by a 3.3V supply voltage. The device contains lead and is not RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Package/Case | PQFP |
| Frequency | 125MHz |
| Lead Free | Contains Lead |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Memory Size | 20480b |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Gates | 116000 |
| Number of I/Os | 189 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 360 |
| Number of Logic Elements/Cells | 2880 |
| Operating Supply Current | 10mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Package Quantity | 24 |
| Packaging | Tray |
| RAM Size | 20480b |
| RoHS Compliant | No |
| Series | FLEX-10K® |
| Speed Grade | 3 |
| RoHS | Not Compliant |
