
144-pin FBGA Complex Programmable Logic Device (CPLD) featuring 980 macrocells and 1270 device logic cells. This surface-mount component utilizes 0.18um process technology and operates with a typical supply voltage of 1.8V, supporting in-system programmability. The device offers 127 logic blocks and a 201.1MHz clock speed, housed in a 13mm x 13mm Fine Pitch Ball Grid Array package.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Intel EPM1270GF144C5NES datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Ball Grid Array |
| Package Family Name | BGA |
| Package/Case | FBGA |
| Package Description | Fine Pitch Ball Grid Array |
| Lead Shape | Ball |
| Pin Count | 144 |
| PCB | 144 |
| Package Length (mm) | 13 |
| Package Width (mm) | 13 |
| Package Height (mm) | 1.8(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.2(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-192AAD-1 |
| Family Name | MAX® II |
| Device Logic Cells | 1270 |
| Number of Logic Blocks/Elements | 127 |
| Number of Macro Cells | 980 |
| Program Memory Type | Flash |
| Process Technology | 0.18um |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Min Operating Supply Voltage | 1.71V |
| Programmability | Yes |
| In-System Programmability | Yes |
| Speed Grade | 5 |
| Cage Code | 4BA62 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Intel EPM1270GF144C5NES to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.